Fajter

Društvo

Радници "Гоше" се враћају у погоне, заостале зараде биће исплаћене у 16 рата

Autor: Фајтер/Агенције од 11. 05. 2017.

Запослени у фабрици железничких возила "Гоша" из Смедеревске Паланке, који штрајкују већ 43 дана, ускоро би требало да се врате у погоне.

Радници би требало да прекину штрајк на основу договора који је у среду постигнут између бивших власника фабрике и представника Владе Србије, пише "Политика". Радницима би већ данас требало да буде уплаћено по 65.000 динара, а додатних 25.000 по запосленом за недељу дана, наводи лист.

Разлика до 650.000 или 700.000, колико се дугује сваком раднику, требало би да буде исплаћена на 16 месечних рата почев од 1. јуна.

Према сазнањима "Политике", држава се наводно обавезла да радницима "Гоше" повезе радни стаж с тим што ће власници фабрике хипотеком од пет милиона евра гарантовати исплату дуга за пензионо и социјално у наредних пет година, на колико им је одобрен репрограм.

То је за "Политику" потврдио и председник Штрајкачког одбора "Гоше" Милан Вујичић.

"У фабрику је јуче као изасланик Владимира Пора, власника словачке "ЖОС Трнава" дошао извесни Зоран Терзић који се представио као њихов представник за источну Европу. Казао нам је да долази из Владе Србије где је постигао овакав договор са министрима (Александром)Вулином и (Гораном) Кнежевићем. Кад нам легне првих 65.000 динара и кад видимо све папире који су потписани у вези са овим договором почећемо да радимо. У супротном настављамо штрајк", каже Вујичић.

"Политика" напомиње да је "ЖОС Трнава" више није власник "Гоше", јер су фабрику недавно продали кипарској компанији "Лиснарт холдинг лимитед" за 4,2 милиона евра.

Вујичић потврђује да Владимир Пор више није газда, али да шаље своје изасланике на разговор, што према његовом мишљењу значи да су нови власници у ствари стари, а да је све фиктивно пребачено на кипарску фирму. Додаје да је радницима најбитније да добију зарађени новац и радни стаж.

Радници "Гоше" штрајкују од 27. марта, јер им се дугује између 15 и 20 зарада, а радни стаж им није уплаћиван од 2014. године, док је фирма у блокади од 2013. године.

Радници су недавно од Владе Србије добили једнократну помоћ од 60. 000 динара.

Словачка фирма пре продаје фабрике држави Србији дуговала је око четири милиона евра на име пореза и доприноса, самим радницима дугује се око 1,8 милиона евра за зараде, а добављачима више од милион евра.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti