Fajter

Obrazovanje

ЗЕМЉА ВЕЧИТИХ ПОНАВЉАЧА: Почетак нове школске године поново у знаку ШТРАЈКОВА и ПРОТЕСТА!

Autor: Фајтер / Н1 / од 04.09.2018.

Ђаци у Србији кренули су у школу. Ученике очекује више градива, али и учење уз дигиталну наставу. Школско звоно које означава крај часа и ове године звонило је раније због штрајка просветара. Часови у више од хиљаду школа били су скраћени на 30 минута, јер су просветари незадовољни платама.

Звук школског звона први пут чуло је 67.000 ђака првака. У више од хиљаду школа, часови су били скраћени на 30 минута. Тако је обележен први дан нове школске године. Део просветара уз штрајк, прваци уз прославу коју су за њих припремили старији.

Након предшколског, ово је прекретница за оне који ће се први пут сусрети са школским обавезама, али и за петаке чије обавезе постају бројније и теже.

"Добићемо физику ове године и до сад с њом нисмо имали искуства, тако да мало нам је трема како ће то да буде".

"Срећан сам што ћу да видим другаре, а да школа почиње, баш и нисам срећан".

"Срећна сам што ћу да упознам нове професоре и да стекнем ново знање", кажу ученици са којима смо разговарали.

За прваке и петаке од ове године уведена је новина на часовима - учење уз дигиталну наставу и уџбенике, док ће се оцене бележити у дигиталним дневницима. Наставници поручују - таква замисао у теорији лепо звучи, али је у пракси другачије.

"У овом тренутку мени се чини да нисмо, да школе још немају опремљеност какву треба да би се тако нешто спровело", сматра наставница српског Тања Кунарац.

Увођење дигиталне наставе један је од проблема с којим ће српско школство морати да се суочи, али не и онај због ког су се просветари одлучли на штрајк. Кажу да су незадовољни предложеним решењем за одређивање платних разреда и група.

"Девета група први платни разред јесте свакако један захтев", каже председница Уније синдиката просветних радника Јасна Јанковић.

"Ако пристанемо на овакав договор да будемо у осмој групи, значи наше плате неће се повећати ни за једну банку", рекао је Слободан Брајковић из Синдиката радника у просвети.

Ресорни министар је поводом захтева просветних синдиката раније изјавио да их разуме. Потом је дан пред почетак школе рекао да је требало да реагују пре две-три године, када је направљена матрица за платне разреде. По свему судећи, изгледа да је заборавио да су просветари управо због тога на улице изашли крајем октобра 2015. и отпочели први штрајк. Исти захтев имали су на сваком наредном окупљању, којих је до сада било 10. У најновијој поруци, министар просвете је поручио - они који штрајкују, неће добити мање плате.

"Штрајк од 30 минута је у законским оквирима којим могу да искажу свој став и немам намеру да никоме смањујем плату. Овога пута мислим да је тај став легитиман, јер говоримо о важним темама", рекао је министар просвете Младен Шарчевић.

Просветари одговарају - немамо министра који разуме шта се ради у просвети и који ће да стане уз нас.

"Комункација коју ми као просветни радници имамо са министром и са његовом администрацијом је пуна шумова, занте у теорији информација имате те шумове, ми се изгледа добро не чујемо и ми ћемо понављати као првачићима исту причу", рекла је Весна Војводић из Синдиката Независност.

Нови штрајк четири просветна синдиката су најавила за 11. септембар.

 

Фајтер / Н1 / од 04.09.2018.

 



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti