Fajter

Svet

ТРАМПОВАЊЕ: Председника САД је ТУЖИЛО 15 америчких држава! А шта их је толико РАЗБЕСНЕЛО?

Autor: Фајтер / Б92.нет / 07.09.2017.

Група од 15 савезних америчких држава тужила је администрацију председника Доналда Трампа због одлуке да укине програм амнестије, познат као "DACA".

Укинути програм односи се на око 800.000 особа које су као малолетници нелегално доведени у САД.

У тужби, која је поднета у савезном суду у Њујорку, стоји да Бела кућа врши дискриминацију имиграната мексичког порекла, који чине велику већину заштићених тим програмом, и да крши уставна права која забрањују арбитрарно кашњавање.

"Одлука Трампове администрације да укине "DACA" је окрутна, нехумана и разарајућа", навео је у саопштењу државни тужилац Њујорка Ерик Шнајдерман, пренео је АФП.

Трамп је у уторак стао у одбрану своје одлуке о укидању имиграционог програма "DACA" , уз образложење да "амерички радници" морају бити на првом месту. "Наш први и најважнији приоритет у спровођењу имиграционе реформе мора бити да повећамо број радних места, плате и безбедност америчких радника и њихових породица", наводи се у саопштењу Трампа објављеном по обелодањивању те одлуке, преноси агенција Франс прес.

                     

Амерички министар правде Џеф Шешнс је објавио ту одлуку, којом је окончан програм који штити од депортације такозване "дреамерс" (сањаре), односно људе илегално доведене у САД док су били деца. "Од данас се неће обрађивати ниједан нови захтев", истакао је Сешнс.

Он је, најављујући овај чин, рекао да ће Конгресу дати шест месеци да одлучи о алтернативи. Судбина оних који имају такав статус неће се мењати до 5. марта 2018, а администрација је одредила тај шестомесечни рок како би Конгрес могао донети закон о томе.

Програмом "DACA" , који је прихватио бивши амерички председник Барак Обама, омогућено је привремено одлагање депортације за скоро 800.000 квалификованих кандидата, тако што су им издате радне дозволе на две године са могућношћу продужења важења.

Тим програмом, стотине хиљада младих имиграната без личних докумената били су заштићени од изгона из земље, и било им је омогућено да студирају и раде у САД.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti