Fajter

Svet

СЛОВАЧКЕ УСТАШЕ: Братислава покушава да ЗАБРАНИ екстремну странку НАША СЛОВАЧКА

Autor: Фајтер / Агенције / од 25.05.2017.

Словачки главни тужилац Јаромир Чижнар затражио је од Највишег суда Словачке да забрани екстремистичку Народну странку Наша Словачка (ЛСНС) Маријана Котлебе као странку с фашистичким тенденцијама која жели да сруши демократски систем у земљи.

"Главно тужилаштво окончало је истрагу 170 пријава и предлога да се затражи од суда да странку забрани", потврдила је данас портпарол Главног тужилаштва Андреа Предајњова словачкој телевизији ТА3 да је тужилаштво послало у среду захтев Највишем суду.

За многе Словаке у пролеће 2016. представљало је прави шок када су Котлебини екстремисти, који отворено величају марионетски клерофашистички словачки ратни режим пандан Павелићевој НДХ, на парламентарним изборима освојили осам одсто гласова и први пут у историји профашистички посланици засели су у парламенту те земље.

Највиши суд забранио је 2005. претходну Котлебину странку Словачко заједништво и тужилаштву су и сада почеле да стижу кривичне пријаве од грађана са захтевом да се нова странка забрани, а словачке парламентарне странке, као и председник Андреј Киска и премијер Роберт Фицо ЛСНС отворено је бојкотују уз образложење да не желе да разговарају са фашистима.

"Ако на то будемо гледали као на нешто нормално и ако се будемо претварали да је то део слободе мишљења и слободе говора грдно се варамо. То нема ничег заједничког ни с демократијом ни с вредностима и што пре то зауставимо биће боље по ову земљу", казао је премијер Фицо 9. маја када је позвао туижлаштво и надлежне органе да почну да делају по кривичним пријавама грађана.

ЛСНС је одмах реаговала на захтев да буде распуштена и потпредседник странке Милан Ухрик оптужио је на друштвеним мрежама главног тужиоца да је политички тужилац а забрану назвао фарсом.

У очекивању да држава неће седети скрштених руку и да ће реаговати на ексцесе њихових посланика, екстремисти су, међутим, још раније за сваки случај основали и резервну странку.

Ако Највиши суд, као 2005. године, забранили ову Котлебину странку, посланицима распуштене странке до краја овог сазива ипак остаје посланички мандат у парламенту.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti