Fajter

Svet

Сарађивао са руским обавештајцима? Туск стигао у Пољску на саслушање, сачекали га повицима - "ИЗДАЈИЦЕ", "РОБИЈАЋЕШ"

Autor: Фајтер / Агенције / од 19.04.2017.

Председник Европског савета, бивши пољски премијер Доналд Туск једва се данас на Главној железничкој станици у Варшави пробио кроз масу присталица и противника који су га дочекали пред саслушање у тужилаштву због оптужби да је наводно умешан у нелегалну сарадњу пољске и руске обавештајне службе.

"Не могу да избегнем подозрење да је то елемент политичке хајке. Не идем у тужилаштво да се за било шта правдам. Докле год будем имао утисак да се ради о томе да се ствар разјасни бићу на располагању. Ако се промени поступак који има за циљ да ми онемогући рад, наравно да ћу користити имунитет", казао је данас Туск који је стигао возом из родног Сопота.

Масе присталица које су Туска на перону дочекале с његовим портретом у рукама и натписом "Станица Европа" и заставама Европске уније и маса противника са портретима Туска у затвореничкој униформи и са натписима "суд те чека" и уз скандирање "робијаћеш" изазвале су на Главној железничкој станици потпуни хаос а обезбеђење је једва успело да га спроведе напоље.

Председника Европског савета уз скандирање "Доналд Туск", "живео" али и "издајице", "робијаћеш" масе су испратиле до оближњег тужилаштва у које је позван као сведок у истрази против двојице шефова пољске контраобавештајне службе због сарадње с руском обавештајном службом ФСБ.

Слична сарадња с руским обавештајцима постојала је у то време и у многим чланицама НАТО, рецимо Француској или Немачкој пре свега због операције НАТО у Авганистану а пољски обавештајци започели су је 2010. године такође због безбедног повлачења пољског контингента из мисије у тој земљи. Сарадња је прекинута 2013. године када је избила украјинска криза али садашње пољске конзервативне власти странке Право и Правда а пре свега њен лидер Јарослав Качињски покушавају да поставе Туска пред суд јер на сарадњу са Русијом, после погибије председника Леха Качињског у авионској несрећи у Смоленску 2010. године гледају као на издају домовине.

Туска за сада саслушавају само као сведока да разјасни да ли је одобрио ту обавештајну сарадњу, што је већ саопштио да јесте и зашто није тражио мишљење Министарства одбране, али тужилаштво не искључује могућност и евентуалне оптужнице.

Јарослав Качињски у складу са тезама завере верује да његов брат близанац председник Качињски није погинуо у обичној авионској несрећи како су закључиле и руска и пољска истрага, већ да је обарање авиона наредио председник Русије Владимир Путин, а у договору са Русијом, Туск је као тадашњи дугогодишњи премијер сакрио доказе да је реч о атентату.
У ту тезу завере тужилаштво од доласка Права и Правде на власт у јесен 2015. и обновљене истраге несреће у Смоленску покушава да уклопи и наводну дипломатску издају преко сарадње с руским федералним обавештајцима.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti