Fajter

Svet

НОВО ИНДУСТРИЈСКО ДОБА: Шта је кинеска политика "ЈЕДАН ПОЈАС, ЈЕДАН ПУТ" и како Кина иде ка СВЕТСКОЈ ДОМИНАЦИЈИ?

Autor: Фајтер / cnn.com / од 12.05.2017.

Кинеска политика о којој цео свет говори, позната под паролом "Један појас, један пут" требало би да ибухвати и повеже 68 држава и безмало 4,5 милијарде људи, али нико не зна да тачно објасни зашто и како ће Кина загосподарити светом.

"Један појас, један пут" је фраза која се као мантра понавља у Кини. Као што Американци изговарају реч "слобода", тако и Кинези причају о плану за уједињење великог броја људи и добара у једну трговинску зону.

Једини проблем је што нико са сигурношћу не уме да објасни шта је, и од чега се сатсоји тај амбициозни план. Како многи кажу, "То отприлике значи све, и не значи ништа". 

Професор са Школе бизниса у Хонг Конгу Ченганг Су, каже да политику "ЈПЈП" не би требало посматрати буквално, већ као нову кинеску филозофију. 

Као пример којим се осликава ова филозофија најчешће се наводи чињеница да ће од "ЈПЈП" профитирати сви које обухвата. А обухвата све, од Блиског истока и мировног процеса у том делу свету, бизниса у Дубаију, валуте, глобалног смањења сиромаштва, до хотела у Аустралији и нуклеарне енергије. 

Дакле у питању је модерна верзија, поморска верзија "Пута свиле". Једини проблем је што се под овим изговором кријумчари новац из држава, "отимају капиталне инвестиције, намештају тендери, итд., све зарад наводне глобалне инвестиције и већег добра". Барем тако тврди Јерг Вутке, из Трговинске коморе ЕУ у Кини. 

Нова верзија "Пута свиле" обухвата велики број земаља Европе и Азије, од Србије до Саудијске Арабије, Вијетнама и Босне, до Турске, Албаније, Вијетнама или Монголије. Значи, у питању је огроман број инвестиција и извоза, а на тај начин Кина ће загосподарити великим делом различитих економских сегмената у државама које се налазе на овом појасу. 

Како наводе кинески медији, ова држава је већ уложила хиљаду милијарди у развој овог пројекта, а очекује се улагање барем двоструко веће цифре у наредном периоду. Али шта Пекинг добија од целе те приче?

Па за почетак економску и пре свега политичку моћ у државама које обухватају овај појас. Према тврдњама многих стручњака, Кина "болује" од презасићености и преоптерећености одређених индустрија, као што је индустрија челика, па тако мора под хитно решити ову ситуацију улагањима и ширењима на друга тржишта, а "ЈПЈП" је прави параван за то. Такође, на овај начин отварају се нова тржишта за извоз кинеске робе, које та земља већ има превише, али и "гушења" трговине у Европи и Америци. 

Са друге стране, Кинези тврде да ће од ове политике сви имати користи.

"Кина користи свој капитал како би се убацила на тржишта других земаља. На тај начин помаже тим земљама да постану потрошачи кинеске робе", "објаснио" је један кинески стручњак за финансије.

Додуше, није све само профит без ризика. Одређене земље у Азији, Африци и Европи су подложне честим еконосмским порменама. На тај начин Кина ризикује да изгуби добар део свог профита у овим "економским потресима".  

 



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti