Fajter

Politika

ТС: Значајан део трошкова странака није плаћен из реалних извора

Autor: Фајтер/Агенције од 19. 04. 2017.

Организација Транспарентност Србија (ТС) саопштила је данас да су годишњи финансијски извештаји политичких странака важни, јер ће се у њима наћи не само приходи и расходи које су странке имале за редовне трошкове прошле године, већ и приходи и трошкови који се односе на изборну кампању.

"С обзиром на то да су прошле године одржани парламентарни, покрајински и многи локални избори, у извештајима који су достављани Агенцији за борбу против корупције ће се тако наћи и подаци о приходима и трошковима тих изборних кампања, за које су поднети и посебни извештаји крајем маја 2016", навела је ТС у саопштењу.

Према ТС, корист од тог дуплог извештавања о истој ствари лежи у томе што су извештаји о финансирању кампање показали да значајан део трошкова није био плаћен из реалних извора.

У саопштењу се наводи да је ТС у оквиру прошлогодишњег извештаја о мониторингу финансирања изборне кампање показала да је чак 287 милиона динара трошкова кампање за парламентарне изборе било финансирано из кредита, а 254 милиона динара трошкова једноставно није било плаћено добављачима.

ТС је навела да годишњи финансијски извештаји треба да покажу да ли су ти трошкови измирени до краја 2016. године и из којих извора, а да ће грађани моћи да сазнају и у којој мери они сами финансирају парламентарне политичке странке изнад стварних партијских потреба.

"Финансирање редовног рада парламентарних странака из буџета, које се врши у сразмери са бројем освојених гласова, у неким ситуацијама омогућава стварање 'вишкова'", навела је ТС и додала да се то деси када нека странка има знатно већу подршку у односу на конкуренте или када у парламент уђе и оствари право на буџетске приходе странка која нема разгранату инфраструктуру коју би требало да одржава овим новцем.

ТС подсећа се да су измена Закона о финансирању политичких активности, усвојене крајем 2014. године, омогућиле да странке којима остане вишка овог новца који су из буџета добили за финансирање својих редовних активности, могу тај новац да употребе за потпуно другу намену - финансирање изборне кампање, иако за то добијају новац са посебне буџетске линије.

"Тако грађани у ствари два пута плаћају да би гледали ТВ рекламе, новинске огласе, билборде и масовне митинге, само што се у једном случају као извор прихода наводи буџет, а у другом тзв. сопствена средства - а у ствари новац који такође потиче из буџета", пише у саопштењу.

ТС је подсетила да су неизборну 2015. годину, према финансијским извештајима парламентарне странке завршиле са вишком од око 500 милиона динара, што се у највећем делу односи на СНС (425 милиона) и ПУПС (65 милиона).

Према ТС, значајан део тих средстава је искоришћен за потоњу изборну кампању ("сопствена средства" наведена су као извор прихода за коалицију око СНС на парламентарним изборима у износу од 351 милиона динара, а код свих странака 389 милиона).

ТС због свега сматра да је неопходно што пре изменити Закон о финансирању политичких активности и да би у контексту тих измена требало успоставити модел који би између осталог отклонио и садашње нелогичности у систему финансирања партија из буџета.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti