Fajter

Politika

Мекејн: Вашингтон није срећан због споразума Србије и Русије о набавци оружја

Autor: Фајтер/Агенције од 27. 04. 2017.

Новоизабрани председник Србије Александар Вучић мора пажљиво да балансира између Истока и Запада, изјавио је амерички сенатор Џон Мекејн, који је недавно боравио на Балкану и оценио да би у том региону Сједињене Америчке Државе требало да буду више ангажоване.

"Сви знамо да су односи Србије и Русије стари више векова. Истовремено, Србија учествује у вежбама за обуку са Сједињеним Државама, постоји војна сарадња двеју земаља", навео је Мекејн у интервјуу за Глас Америке.

Он је истакао да је Вучић јасно ставио до знања да се Србија неће придружити НАТО, али да ће сарађивати и да сарађује, нарочито када је реч о борби против тероризма.

"Вучић жели добре односе са Сједињеним Државама и европском заједницом, али истовремено разуме да дуго постоје односи са Русијом. И мислим да ће његове потезе до одређеног степена диктирати наш и европски ангажман у земљи", нагласио је Мекејн.

Према његовим речима, није сасвим јасно у ком смеру Србија иде, нарочито у светлу избора председника Вучића.

Поводом забринутости која постоји у Србији због концентрације власти, после Вучићеве победе на изборима, Мекејн је рекао да "постоји тренд у Источној Европи – Мађарској, донекле у Пољској, Бугарској – консолидације власти у рукама појединачних лидера" и да "постоји ризик од тога у Србији".

"Мислим да председник Вучић због већине с којом је победио на изборима верује да има снажан мандат. Ми морамо да урадимо што год можемо да осигурамо да он као председник једне демократије поштује то како демократија у суштини функционише", нагласио је амерички сенатор.

Он је рекао да су нека друга питања као што су Русија, Украјина, Блиски исток, Кина, одвратиле пажњу Вашингтона који није обраћао пажњу на регион, нити су Европљани обраћали довољно пажње на Балкан.

Сматра и да је веома јасно да Руси покушавају да прошире штетан утицај на Балкану, помињући покушај пуча у Црној Гори и очигледан покушај појачаног утицаја на Србију, а како је рекао, ту су лажне вести, хаковање које се стално одвија, Спутњик, Раша тудеј...

"Такође постоје тензије, посебно између Србије и Косова, тако да верујем да је то, искрено речено, резултат изостанка америчког и европског лидерства", нагласио је Мекејн.

"Учествовали смо у конфликту тамо, дошло је до великог губитка живота, а последњих година смо изгледа напустили регион, и то је још један пример где је америчко лидерство апсолутно неопходно", истакао је Мекејн.

"Треба да будемо више ангажовани, требало би да потврдимо своју подршку, да их укључимо у неке од наших заједничких војних операција, посебно оне које су чланице НАТО. Њима такође треба да искажемо захвалност за помоћ у Авганистану и широм света", рекао је Мекејн.

Он је нагласио да је потребно далеко више ангажовања, заговарања, посредовања, на пример у веома динамичној, експлозивној ситуацији у Македонији.

"Никоме није у интересу да дође до распада Македоније. Не смемо никада заборавити да су два светска рата започела на мосту у Сарајеву убиством престолонаследника. Један наш филозоф рекао је да се историја не понавља, али се римује", изјавио је Мекејн.

Мекејн је рекао и да Вашингтон не може да буде срећан због споразума Србије и Русије о набавци оружја из Русије.

"Можда нисам у праву, али верујем да новоизабрани председник Вучић покушава да пажљиво балансира између Русије и Европе. Зна да су његови грађани ових дана више проевропски него проруски орјентисани", додао је.

"Истовремено, као што сам рекао, Србија има вишевековне односе са Русијом. Не мислим да жели превише да се приближи Русији, зато што сматрам да је већина њене популације више прозападно и провевропски орјентисана него проруски", рекао је Мекејн.

"Мој разговор са њим је био продуктиван. Да смо обраћали пажњу на њега, Србију, могли смо да имамо већу сарадњу, више заједничких обука, вежби, веза које би биле драгоцене не само за западне интересе већ и за регион", рекао је Мекејн.

Он је оценио и да би дијалог Београда и Приштине требало наставити и додао да га је охрабрило то што су обе стране барем пријемчиве за ту идеју.

"Морамо да урадимо све што можемо да подстичемо помирење јер не можете да старе ране држите отвореним и истовремено служите народу тих различитих земаља, који заслужује будућност, а не живот у прошлости", нагласио је Мекејн, који је председавајући сенатског Одбора за оружане снаге САД.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti