Fajter

Politika

Апостолова: ЕУ очекује да се што пре успостави Заједница српских општина

Autor: Фајтер/Агенције од 08. 05. 2017.

Споразум о Заједници општина са српском већином је постигнут између две стране у оквиру дијалога под покровитељством ЕУ и она очекује да ЗСО буде успостављена што је пре могуће, изјавила је специјална представница ЕУ на Косову и Метохији Наталија Апостолова.

У интервјуу приштинском листу "Јединство", Апостолова је рекла да ЕУ очекује да ће конструктивна посвећеност коју је видела код обеју страна током последњих састанака у оквиру дијалога бити настављена у недељама и месецима који долазе.

"Стране треба да се врате за преговарачки сто без одлагања и притом убрзају имплементацију постигнутих споразума. Сви напори треба да се фокусирају на проналажење решења која су у интересу грађана. Ово ће унапредити како нормализацију односа тако и европску перспективу", изјавила је она.

На питање брине ли је изјаве Едија Раме и Хашима Тачија о формирању државе свих Албанаца, такозване "велике Албаније" уколико не дође до напретка у европским интеграцијама, Апостолова је рекла да је ЕУ доследно подржала принципе помирења и регионалне сарадње на Западном Балкану.

"Европски савет је поновио своју подршку за јасну европску перспективу региона Западног Балкана. ЕУ ће наставити да ради са свим партнерима у региону обострано на њиховом сопственом европском путу и ка ближој и ефикаснијој регионалној сарадњи", рекла је специјална представница ЕУ на Косову и Метохији.

Она је, навела да, као што су висока представница ЕУ Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан рекли много пута раније, изјаве које могу да се протумаче као политичко уплитање према суседним земљама нису од помоћи у изградњи добросуседских односа и излажу регион ризицима од ескалиране реторике.

"Уместо тога, Европска унија очекује од свих у региону да наставе да граде конструктивне и кооперативне односе и да интензивирају рад на одговарајућим програмима реформи, како би кренули напред на европском путу", изјавила је Апостолова.

Према мишљењу Апостолове, ЕУ је непристрасан посредник у дијалогу, а Београд и Приштина одређују о чему се расправља, шта је договорено и како ће бити имплементирано.

"Они одређују брзину и теме. Споразуми су постигнути онда када се постигне заједнички став између две стране", навела је она.
Апостолова је рекла да је ЕУ свесна да је повратак расељених лица и даље отоворено питање.

"Локалне заједнице на одређеним локацијама и даље се одупиру процесу повратка и реинтеграције расељених лица. Поред тога, бројни случајеви узурпације имовине која припада расељеним лицима у спрези са нелегалном градњом на њиховој земљи и безбедносни инциденти и те како утичу на оне који су се вратили и могло би да се посматра као главни разлог што темпо процеса повратка значајно заостаје и не даје очекиване резултате", рекла је Апостолова.

На питање да ли разуме забринутост српског народа и СПЦ за судбину српског културног наслеђа, Апостолова је одговорила да ЕУ пажљиво прати ово питање и да је активно укључена у рад са косовским властима како би се осигурало да српско верско и културно наслеђе остане заштићено.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti