Fajter

Makedonija

Бриселска Тиран(иј)а: Македонци показали Хану како изгледа хладан дочек

Пријем европског комесара за проширење Јоханеса Хана у Скопљу осликава незаитересованост Мекдоније за ставове Брисела о решењу македнског питања.

Јавност у Македонији окренула се против Брисела због њихове подршке коалицији за коју многи сматрају да ће довести до поделе ове земље. 

Раније у току недеље, европски комесар за проширење суседске односе допутовао је у Скопље како би разговарао са представницима политичких странака о решењу тренутне политичке ситуације у земљи.

Међутим, Хан је добио нимало топао дочек, од стране грађана Македоније. Око 250.000 људи се окупило у Скопљу и другим градовима како би комесару пренели једну поруку. 

"Поштуј вољу Македонаца", гласи порука коју су демонстранти упутили Јоханесу Хану. 

Они су осудили "Тиранску платформу", иницијативу којом се помажу власти Албаније како би оснажиле свој утицај унутар Македоније. Наиме, у децембру прошле године албански премијер Еди Рама позвао је на разговор лидере четири албанске партије из Македоније. На састанку је формулисана такозвана "Тиранска платформа" под спонзорством Владе Албаније. 

Протести у Скопљу организовани су од стране покрета "За уједињену Македонију", којима је добијен захтев за састанак са Јоханесом Ханом. Организатор протеста Богдан Илијевски послао је поруку Хану, коју је објавио на свом Твитер налогу. 

"Уместо да се сретне са нама написао је на Твитеру како је пут ка ЕУ отворен за Скопље. Није чак ни поменуо име наше земље, него је уместо тога написао Скопље. Е па, комесару Хане, Македонија није само Скопље. Македонија је и Прилеп, Битољ, Охрид, али и Куманово, и још 43 града у којима се вечерас окупило 200.000 грађана", рекао је Илијев. 

Са друге стране, македонски председник Ђорђе Иванов одбио је да се сретне са Ханом. Разлог томе је Ханова критика Ивановове одлуке да не да мандат опозиционом политичару Зорану Заеву, којим би се формирала нова владајућа коалиција. Заев је добио подршку Албанаца, који су заузврат добили обећање да ће албански постати други службени језик у македонским институцијама.

 

(Фајтер.рс/sputniknews.com)



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti