На изложби "Повратак на Месец" биће изложени предмети из збирке Музеја Југославије, Београд, међу којима фрагменти Месечевог тла и застава СФРЈ коју је посада Апола 17 носила на Месец и вратила на Земљу.
Аутори музеолошког концепта су Ана Панић, Катарина Живановић, Иван Манојловић, Момо Цвијовић (Музеј Југославије), Светозар Ниловић, Теа Перинчић и Ивана Шарић Жиц, док је дизајнерка поставке Вера Ружић.
Организатори изложбе су Музеј Југославије (Београд), музеј "Пеек & Поке", Поморски и повијесни музеј Хрватског приморја Ријека, Природословни музеј Ријека и Технички музеј Словеније.
Прво гостовање изложба је имала прошле године у Музеју савремене умјетности Републике Српске (МСУРС) у Бањалуци.
Посетиоци ће видети и предмете из музеја "Пеек & Поке", Поморског и повијесног музеја Хрватског приморја Ријека, Природословног музеја Ријека, Техничког музеја Словеније везаних за тему футуризма, замишљања и промишљања будућности, освајања свемира, нематеријалне баштине и музике.
Почетком седамдесетих година 20. века, након револуционарног лета на Месец америчких астронаута, у Поморском и повијесном музеју Хрватског приморја Ријека била је представљена путујућа изложба на којој су, између осталог, били изложени и делови свемирског модула Аполо.
Четрдесет година након тог славног догађаја "Пеек & Поке" музеј из Ријеке организовао је програм с низом радионица и гостујућих предавања.
Музеј Југославије припремио је изложбу "Повратак на Месец" која, осим што се бави одласком човека на Месец, преиспитује футуристичке идеје некада (пре четрдесетак година) и сада, што чини везу с програмима организованим у Поморском и повијесном музеју Хрватског приморја Ријека и музеју "Пеек & Поке".
Током трајања изложбе биће организоване и радионице за децу и одрасле, као и тематска предавања стручњака. Циљ је преиспитати сличности и разлике у доживљају и визији будућности данас и пре 40 година.
Поставка ће моћи да се погледа до 30. септембра.
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Komentari