Fajter

Hrvatska

ДРУКАРА: Хрватска председница путује у посету Америци, главна тема жалба на рад Хашког трибунала; "Босну је напала, Србија, Хрватска није напала никога"

Autor: Фајтер / Б92.нет / од 04.12.2017.

Хрватска председница отпутовала је у вишедневну посету САД, где ће, између осталог, у среду присуствовати седници СБ УН и говорити о раду Хашког трибунала.

Тај суд је, подсетимо, донео коначну оптужујућу пресуду за шесторицу Хрвата у БиХ, а током изрицања пресуде један од осумњичених Слободан Праљак се убио.

За хрватски државни врх оптужујућа хашка пресуда некадашњим лидерима самопроглашене републике Херцег Босне, као и утврђивање постојања удруженог злочиначког подухвата, неприхватљива је и најављено је њено оспоравање и пред Саветом безбедности УН.

"Хватска сматра да се овом пресудом погрешно алудира на улогу државног врха у збивањима у БиХ деведесетих година. Сматрамо да државни врх у тим ратним догађањима према ставу владе није ни на који начин могао бити повезан с оним чињеницама и интерпретацијама како су настојале бити растумачене и интерпретиране у пресуди из 2013. године", рекао је премијер Андреј Пленковић у свом првом обраћању након изрицања пресуде.

Сутрадан се огласила и председница Колинда Грабар Китаровић рекавши да се у Хагу није судило Хрватској, да Хрватска није била агресор, већ да је највише учинила за опстанак целовите БиХ. "Хрватску и Босну и Херцеговину напала је Милошевићева Србија и тзв. ЈНА и то су ноторне чињенице. Хрватска није напала никога", рекла је хрватска председница и додала да је Хрватска уз САД највише учинила да БиХ опстане као суверена држава.

Хрватска, казала је, на челу с председником Фрањом Туђманом међу првима је признала самосталност БиХ. "Нико други па ни Хашки трибунал неће писати нашу историју", поручила је председница.

Те изјаве хрватских челниика зачудиле су светске медије, а портал Индекс. хр подсећа да то није први пут да државни врх, како наводи, "занесен лажним и опасним фолклором, лажно тумачи хрватску историју".

Портал, наиме, указује да званични документ Уједињених нација показује да ипак није истина "да се овом пресудом погрешно алудира на улогу државног врха у збивањима у БиХ деведесетих година, како то, како се наводи, тврди Пленковић.

Такође, показује и да, без обзира на то шта каже премијер Пленковић, државни врх у тим ратним догађањима ипак јесте био повезан с оним "чињеницама и интерпретацијама како су настојале бити растумачене и интерпретиране у пресуди из 2013. године".

Показује и да Хрватска ипак није "највише учинила за опстанак целовите БиХ", како тврди председница, наводи Индекс. Подсећа се, наиме, да је 3. фебруара 1994. одржана је 333. седница Савета безбедости УН-а на тему "Ситуација у Босни и Херцеговини", те да је тадашњи председник тог савета изјавио, између осталог, да Савет безбедности оштро осуђује Хрватску због "озбиљних непријатељских дела против членице УН, што представља кршење међународног права, Повеље УН и битних одлука Савета безббедности, посебно Резолуцију 752 из 1992. којом се захтевао хитни прекид свих облика уплитања и пуно поштовање територијалног интегритета Босне и Херцеговине.

"Савет безбедности захтева да Република Хрватска сместа повуче све елементе Хрватске војске (ХВ), као и војну опрему, те да потпуно поштује територијални интегритет Републике Босне и Херцеговине", наводи се у изјави којом се тражи и да СБ још једном потврђује сувереност, територијални интегритет и независност Босне и Херцеговине те не прихвата и не осуђује присвајање територија силом или 'етничким чишћењем', ко год га починио.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti