Fajter

Хроника

"Црвене потернице" Интерпола за Радету, Јојића и Остојића

Autor: Фајтер/Агенције

Интерпол је, на захтев Хашког трибунала, расписао "црвене потернице" за три члана Српске радикалне странке Петра Јојића, Вјерицу Радету и Јову Остојића, које је Трибунал оптужио за непоштовање суда, а које власти Србије нису ухапсиле.

Како је Трибунал јутрос саопштио, "црвене потернице", којима се тражи њихово лоцирање и хапшење  ступиле су на снагу још 16. марта. Интерпол је о томе обавестио суд у Хагу 24. марта.

У саопштењу Трибунала наводи се и да је председник суда Кармел Ађијус власти Србије, 1. марта, још једном пријавио Савету безбедности УН због тога што нису ухапсиле троје радикала, упркос налогу из Хага. Он позвао је Савет безбедности УН да "предузме мере неопходне да се обезбеди повиновање Србије налозима Трибунала, у складу са њеним обавезама" а земље-чланице УН да ухапсе троје радикала, ако буду у прилици.

Трибунал је Петра Јојића, Вјерицу Радету и Јова Остојића оптужио да су утицали на сведоке у процесу против лидера радикала Војислава Шешеља, тако што су их претњама, уценама и митом наговарали да промене исказе или да не сведоче.

Налог за њихово хапшење, Трибунал је властима у Београду упутио у јануару 2015, али по њему ни до данас није поступљено. Оцењујући да је званични Београд неколико пута одбио да по налогу суда ухапси и у Хаг изручи троје радикала, Трибунал је 5. октобра 2016. издао међународни налог за хапшење Јојића, Радете и Остојића.

Средином фебруара ове године, расправно веће Трибунала затражило је од Интерпола да за троје радикала распише "црвене потернице".

Виши суд у Београду одлучио је, прошле године, да нема законских основа за хапшење и изручење троје радикала, зато што национални закон о сарадњи са Хашким трибуналом предвиђа обавезу изручења само оптужених за ратне злочине, а не и за непоштовање суда.

Сличну аргументацију раније је употребила Француска, која је одбила да изручи Трибуналу своју држављанку Флоранс Артман , која је била осуђена на седам дана затвора због објављивања поверљивих одлука суда из процеса Слободану Милошевићу.

Артманова је, на крају, била ухапшена у Хагу на дан изрицања пресуде Радовану Караџићу и издржала је две трећине казне у затвору, после чега је ослобођена.

Подносећи редован извештај Савету безбедности, у јуну и децембру прошле године, председник Трибунала Ађијус и главни тужилац Серж Брамерц  оценили су да Србија одбија да сарађује и изручи троје радикала. Они су одбацили аргументацију београдског суда, подсећајући да су исти судија и суд, претходних година, у сличним случајевима, доносили одлуке о изручењу оптужених за непоштовање суда, попут, на пример, још једног члана СРС Љубише Петковића, који је потом у Хагу био осуђен на три месеца затвора.

Реагујући на одлуку београдског суда, и расправно веће Трибунала је протумачило да је Србија обавезна да сарађује и изручи оптужене за непоштовање суда и по статуту Трибунала и по сопственом закону о сарадњи са међународним судом.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti