Fajter

Društvo

ВЛАСТ ИХ ОТПИСАЛА: Омбудсман формира посебан Савет за заштиту старијих грађана

Autor: Фајтер/Агенције од 15. 06. 2017.

Због све чешћих случајева злостављања и дискриминације са којима се суочавају најстарији суграђани, заштитник грађана је одлучио да формира Савет старијих особа како би њихови проблеми били видљивији, изајавила је заменица омбудсмана Владана Јовић.

Заштитник грађана је забринут због тога што је све већи број старијих особа изложен неком облику злостављања и дискриминације, саопштила је заменица омбудсмана Владана Јовић и најавила формирање посебног Савета старијих особа како би њихови проблеми били видљивији.

Она је саопштила да су старије особе поред физичког, као најчешћег облика злостављања, често изложене и психичком и финансијском злостављању.

"Заштитник грађана је због такве ситуације одлучио да формира посебан Савет старијих особа, како би проблеми са којима се сусреће ова група становништва били видљивији, те кроз деловање ове институције и сарадње са другим надлежним органима било унапређено остваривање права старијих лица", навела је Јовић у писаној изјави достављеној медијима.

У оквиру ове рањиве групе становника нарочито су угрожене жене, које су неретко, поред свих наведених и жртве сексуалног злостављања.

У посебно незавидном положају налазе се, како се наводе, старији житељи села у неразвијеним општинама, који због изостанка одговарајуће помоћи и подршке од стране државе, немају коме да се обрате како би се потенцијално злостављање спречило и предупредило, односно претрпљено злостављање санкционисало и отклониле последице.

Старији грађани, као лица која имају неретко мале пензије, у стању општег сиромаштва друштва, често су жртве финансијског злостављања од најближих сродника, када се њихови приходи троше неадекватно или незаконито.

Економска и друштвене кризе плодно су тло за развој насиља иначе, а посебно према најрањивијим и немоћним као што су старији.

Уместо да у таквим временима заштите ову посебно рањиву групу грађана и да им обезбеде социјалну сигурност у животној доби која им не даје могућност да и даље привређују, надлежни органи, кроз систем мера штедње додатно отежавају њихов положај.

Ова категорија становништва је често и жртва дискриминације, коју друштво, али ни саме жртве не препознају, закључила је Јовић.

Вулин: Последњи велики табу нашег времена

Злостављање старијих представља последњи велики табу нашег времена који негирају и насилници и жртве насиља, изјавио је данас министар за рад и социјална питања Србије Александар Вулин, наводећи да је центрима за социјални рад у 2016. години пријављено 3.050 случајева злостављања старијих особа.

Учествујући на конференцији "Злостављање старијих - шта даље, како спречити", Вулин је казао да је у претходних пет година број пријава насиља над старијим особама у Србији повећан за 153 одсто, а да се највећи број пријава односи на физичко и психичко насиље, као и на занемаривање.

"Злостављање старијих је више од насиља, то је губитак елементарног људског достојанства, животно разочарење. Ми се боримо да старење не буде казна, већ да протиче мирно и достојанствено", рекао је министар на скупу организованом поводом 15. јуна, Дана борбе против насиља над старијима.

По његовим речима, неопходно је скренути пажњу јавности а посебно старијих особа које трпе насиље, да жртве нису криве за злостављање којем су изложене.

"Од данас почиње емитовање спотова о насиљу над старијим особама којим желимо да пробудимо јавност и да схватимо да је злостављање нешто што нас све чека ако се с тиме не изборимо на време", навео је Вулин.

Председник Црвеног крста Србије Драган Радовановић оценио је да проблем дискриминације старијих није довољно препознат.

"Често је злостављање старијих скривено, потцењено и игнорисано. Истраживања која смо спровели претходних година показала су да заједница треба више да се ангажује на превенцији насиља", казао је Радовановић.

Он је додао да је истраживање које је Црвени крст спровео крајем 2015. године с повереницом за заштиту раноправности, показало да је 19,8 одсто старијих особа у Србији доживело неки облик злостављања, а да је у последњих годину дана 11 одсто старијих било изложено насиљу.

Дан борбе против насиља над старијима обележава се од 2006. године на иницијативу Међународне мреже за превенцију насиља над старијима (ИНПЕА). У Србији је Дан борбе против насиља над старијима први пут обележен 2007. године на иницијативу Црвеног крста Србије и мреже ХуманаС.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti