Fajter

Društvo

ВИШЕДЕЦЕНИЈСКО ТАПКАЊЕ У МЕСТУ: Ново истраживање указује на стару нетрпељивост; Ево коју нацију Срби сматрају НАЈВЕЋИМ НЕПРИЈАТЕЉЕМ

Autor: Фајтер / Ало.рс / од 09.05.2018.

Грађани Србије исказали свој став по питању уласка наше земље у ЕУ, али и о томе шта мисле ко је највећи пријатељ, а ко непријатељ Србије

Грађани Србије су на скали од један до пет односима Србије и ЕУ дали оцену 2,78, а на референдуму за улазак Србије у ЕУ потврдно би се изјаснило нешто мање од половине грађана - 49,5 одсто, резултати су истраживања јавног мњења о ставовима грађана о ЕУ.

Истраживање Института за европске послове и Нинамедие, на репрезентативном узорку од 1.201 људи, показало је и да грађани Хрватску сматрају највећим непријатељем у ЕУ, док су Немачку означили као највећег пријатеља наше земље.

Поред тога, млади су и даље знатно скептичнији од старијих у погледу ЕУ интеграција.

Како се наводи у саопштењу, грађани Србије су на скали од један до пет оценили односе измеду Србије и Европске Уније оценом 2,78, а највећи број испитаника дао је оцену добар (3), док је најмањи број грађана дао одличну оцену (5).

Више од половине грађана подржава у начелу чланство Србије у ЕУ, а нешто мање од половине, 49,5 одсто, заиста би и гласало за улазак Србије у ЕУ.

Такође, 62 одсто грађана сматра да Србија има корист од сарадње са ЕУ, најмлађи грађани у највећој мери сматрају да Србија има користи од сарадње са ЕУ, али они и најмање подржавају конкретно чланство наше земље у ЕУ.

Са друге стране, најстарији грађани највише подржавају чланство Србије у ЕУ, њих две трећине, а чланство најмање подржавају најмлађи градани, тек нешто више од половине.

Разлика у подржавању чланства Србије у ЕУ између младих и старијих грађана износи 13 одсто.

Улазак Србије у ЕУ више подржавају Београђани и Војвођани, а мање становници уже Србије, а жене више подржавају улазак у ЕУ од мушкараца.

Када се ради о државама чланицама у ЕУ, грађани сматрају да су Србији највећи пријатељи у ЕУ Немачка, Грчка, Шпанија и Аустрија, а највећи непријатељи Хрватска, Велика Британија, опет Немачка и Француска.

Подаци добијени истраживањем показују и да, када су у питању суседне државе, већина грађана оцењује да са БИХ и Мађарском Србија има најбоље односе, а са Хрватском и Албанијом најлошије.

Црна Гора је на трећем месту и као држава са којом имамо најбоље и најлошије односе.

Истраживање је обављено у периоду од 21. до 24. марта ове године.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti