Fajter

Društvo

СПРЕМНИ ДА ПЉУЈУ ОПОЗИЦИЈУ: Погажени сви ЗАКОНИ и процедуре како би се спасила ПАРТИЈСКА СТАНИЦА РТВ Крагујевац, иако је ова станица дуговала ГОМИЛЕ НОВЦА

Autor: Фајтер / Агенције / од 21.09.2017.

Закони и процедуре су погажени када је Град Крагујевац поново преузео оснивачка права над Радио-телевизијом Крагујевац (РТК), која је била угашена након неуспеле приватизације и гомилања дугова сада већ бившег власника Радојице Милосављевића, пише данас Војвођански истраживачко-аналитички центар (VOICE).

Генерални секретар Независног удружења новинара Србије (НУНС) Светозар Раковић оценио је да иза преузимања оснивачких права "стоји партијска воља, партијски интерес".

"Оно што посебно иритира јесте то што је град дозволио да РТК пропадне и три године тврди да нема пара за пројектно финансирање медија, па се поставља питање како је сада ођедном нађен новац за враћање дугова. Сумњам да је све по закону, а поготово да је у јавном интересу", рекао је Раковић за VOICE.

Уредник Крагујевачких новина Мирослав Јовановић рекао је да од октобра 2015. године по закону године није било могуће вратити РТК граду у форми привредног друштва, установе или нечег другог.

"И шта се догађа када градска Скупштина усвоји акт који је очигледно противзаконит? Ништа! Да ли ће нека институција која треба да штити принцип законитости сада реаговати? Неће", казао је Јовановић и додао да је разочаран "млаком" реакцијом новинарских удружења.

Град је преузео оснивачка права над РТК на основу уредбе Владе Србије о враћању медија локалним самоуправама. Реч је о Уредби о измени уредбе о преносу капитала без накнаде запосленима у медијима, којом је омогућено да се локалним самоуправама пренесу акције и удели медија чија је приватизација поништена. Овом уредбом одређен је нови рок за могућност приватизације медија, који у случају РТК истиче у децембру ове године.

Поводом овог случаја, НУНС је упутио питања градским властима у Крагујевцу о томе зашто дуговања бившег приватног власника РТК сада треба да намирују порески обвезници Крагујевца и како је могуће да Крагујевац већ трећу годину заредом нема новца за конкурсно суфинансирање медијских садржаја у јавном интересу, што је његова законска обавеза.

"Зашто су други крагујевачки медији препуштени сами себи док је телевизија коју је, у међувремену, напустила већина запослених и којој је одузета и дозвола за емитовање програма постала приоритетна брига државе? И, на крају, како је могуће да се актом владе суспендује Закон о јавном информисању", упитао је НУНС.

VOICE наводи да ни избор управљачких органа у РТК "не обећава професионализам", пошто су чланови скупштине, као и директорка "партијски кадрови".

"За директорку је именована Јелена Вуковић, која је у време док је власник био Радојица Милосављевић, била одговорна уредница, као и ауторка емисија 'Размотавање', у којима се у Пинковом маниру разрачунавала са опозицијом и независним новинарима у Крагујевцу", пише VOICE.

VOICE додаје да запослени у РТК од тренутка када их град "преузима" редовно примају плате, а новом систематизацијом предвиђене су зараде знатно веће од оних које тренутно имају новинари локалних медија, па тако нето плата директорке за август износи око 76.000 динара, а одговорне уреднице нешто више од 53.000 динара.

Директорка недељника "Крагујевачке" Гордана Божић казала је да је тај медиј на ивици гашења и оптужила локалну власт за "бахатост и недодирљивост".

"То што новинари Радио-телевизије Крагујевац редовно примају плате, иако осам месеци нису ништа радили, за разлику од нас који у последњих годину дана нисмо користили нити дан годишњег одмора а плату нисмо примили годину и по дана, сведочи о томе какву привилегију имају они који су продужена рука режима. Наравно да за то нису криви новинари, већ актуелна градска власт која је, кршећи законе, константно упумпавала новац у свој медиј", казала је Гордана Божић за VOICE.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti