Fajter

Društvo

Писари: Рехабилитација Недића била би срамотан потез

Autor: Фајтер/Агенције од 20. 04. 2017.

Квислиншка влада Милана Недића и сам Недић сносе велику одговорност за спровођење Холокауста у Србији, а рехабилитација Недића би била "срамотан и недопустив" потез, оцењено је на трибини историчара "Јеврејски идентитет, антисемитизам и Холокауст" у Новом Саду.

Милован Писари (Писарри) из београдског Центра за истраживање и едукацију о Холокаусту рекао је да су квислиншка влада Милана Недића и сам Милан Недић имали итекако велику одговорност у спровођењу Холокауста и прогону Рома.

"Недић је био особа која је током целог рата ширила националсоцијализам и антисемитизам. Влада Милана Недића донела је неколико уредби, међу којима и уредбу о одузимању целокупне имовине Јевреја, а Недићева специјална полиција и жандармерија врло су предано радили на прогону Јевреја и Рома, а нису морали", рекао је Писари.

Он је оптужио историчаре који су сведочили у поступку рехабилитације Недића да су се "служили лажима" и фалсификовали историју како би га ослободили кривице, а њихов мотив за то био је политички и идеолошки.

Сања Петровић Тодосијевић са Института за новију историју Србије из Београда казала је да је нацистички окупациони режим имао апсолутну подршку у колаборационистичкој влади Милана Недића, укључујући и спровођење злочина у оквиру "коначног решења јеврејског питања".

"Улога Недићеве владе посебно је дошла до изражаја после маја 1942. године у хватању оних Јевреја који су покушали да побегну из немачке окупационе зоне. Већ до краја 1941. године већина јеврејских мушкараца је била побијена, а жене и деца до марта 1942. године. Од маја месеца 1942. године могло се јавити у Берлин да је Београд "ослобођен од Јеврејав", казала је Сања Петровић Тодосијевић.

Према њеним речима, није само логор Старо сајмиште био место злочина Холокауста, већ је то био и логор на Бањици.
Сања Петровић Тодосијевић је оценила да евентуална судска рехабилитација Недића суштински не би донела ништа посебно ново, јер је "већинска националистичка тенденција у друштву Недића већ рехабилитовала".

Историчари су критиковали и Нацрт закона о логору Старо сајмиште као неадекватан, а као посебно спорну су навели преамбулу која релативизује злочин Холокауста.

На трибини су говорили и Милан Кољанин из Института за савремену историју из Београда, Золтан Девавари са Учитељског факултета у Суботици и Миливој Бешлин са Института за филозофију и друштвену теорију.

Трибина је одржана у склопу серије догађаја под заједничким називом "Сећање на Холокауст", који трају у Новом Саду од уторка, 18. априла, до петка, 21. априла.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti