Fajter

Društvo

Наставак католичко-православног дијалога о Степинцу 21. априла у Пожеги

Autor: Фајтер/Агенције од 19. 04. 2017.

У хрватском граду Пожега, некада Славонској Пожеги, 21. и 22 априла биће одржан четврти састанак Мешовите католичко-православне комисије, која треба да расветли улогу и одговорност кардинала Алојзија Степинца током Другог светског рата.

Алозије Степинац је проглашен блаженим, а Римокатоличка црква је покренула процедуру његове канонизације, чему се Српска православна црква жестоко противи, јер га сматра одговорним за злочине који су почињени над мањинским народима у Хрватској за време НДХ и Анте Павелића.

Због супротстављених ставова двеју цркава о лику и делу Степинца, папа Фрања је иницирао формирање Мешовите комисије од представника СПЦ и Католичке цркве у Хрватској, која има задатак да укрсти историјске аргументе и расветли улогу и одговорност Степинца за злоцине НДХ током Другог светског рата.

Тиме је практично папа Фрања зауставио процес канонизације Степинца, док Комисија не оконча дијалог.

Аналитичари оцењују да је реч о веома сложеним разговорима о једном од најважнијих историјских питања између двеју цркава.

Иначе, чланови комисије обавезали су се на ћутање и то се поштује, па у јавности, осим да се комисија састаје и да је дијалог у току, нема других информација.

У ускршњем интервјуу за Политику, митрополит загребачко-љубљански Порфирије каже да од дијалога, ако је искрен и истинољубив, не може бити штете, него само користи. Верује да је предлогом за оснивање поменуте комисије за дијалог о кардиналу Степинцу, папа управо очекивао дијалог какав воде чланови Мешовите комисије.

Митрополит напомиње да ни сам није сигуран да ли су на половини рада, те истиче да многа кључна питања и периоди нису разматрани, као и да је резултат дијалога још неизвестан.

"Ми не знамо какву ће одлуку папа донети. Као што патријарх рече, каква год да буде, католике ће обавезивати, а ми ћемо бити задовољни или незадовољни", рекао је Порфирије.

Први састанак Комисије одржан је у Ватикану јула прошле године, предвиђено је да ће њен рад трајати годину дана, и да ће у том периоду бити одржано шест састанака.

Први састанак у Ватикану је био конститутивног и оријентационог карактера, на којем су постављени оквири, програм и методе рада комисије.
На другом састанку, октобра прошле године у Загребу, разматрано је деловање Степинца у раздобљу до Другог светског рата, то јест, до 1941. године. Трећи састанак комисије одржан је фебруара ове године у Новом Саду и на њему је разматран однос Степинца према Независној држави Хрватској.

Очекује се да ће на четвртом састанку у Пожеги бити разматран однос Степинца према Српској православној цркви, да би током петог, који би требало да буде одржан у Подгорици, био аналазиран однос поратне, комунистичке власти према кардиналу Степинцу и период наводно монтираног суђења.

Шести сусрет предвиђен је да поново буде одржан у Риму, где би требало да се резимирају претходни сусрети и донесу одговарајући закључци и мишљења.

Управо од тих закључака зависи да ли ће Ватикан прогласити Степинца светим.

Према мишљењу саговорника Танјуга предстојећа рунда дијалога биће најтежа за преговоре јер се мишљења и погледи СПЦ и Католичке цркве према питању прошлости највише разилазе.

Међу саговорницима Танјуга има и оних који верују да ће дијалог бити продужен на више од шест рунди, односно да ће трајати дуже од једне године.

Сви су, међутим, једногласни у томе да се дијалог представника двеју цркава и експерата одвија у веома озбиљној и конструктивној атмосфери, али да његов евентуални продужетак никако неће одговарати хрватској страни која сматра да је све само пука формалност или бар тако покушавају то да представе.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti