Fajter

Društvo

Матић: Глобални хакерски напади нису угрозили систем у Србији

Autor: Фајтер/Агенције од 15. 05. 2017.

Србија тренутно није угрожена од сајбер напада, изјавила је државна секретарка у министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.

"Систем Србије у овом тренутку није угрожен... Када је у питању Србија тренутно опасност не постоји. Када је у питању привреда, у Привредној комори Србије смо имали обуке и разговоре и радимо на протоколу о безбедности", рекла је Матић за РТС, говорећи о глобалном сајбер нападу који се догодио током викенда у око 150 земаља.

Она је казала да се напади пре свега односе на слабости оперативног система Виндоус, а да је најопасније то што су на мети системи од великог значаја, као што су болнице и здравствени картони пацијената.

Агенција наводи да су званичници и стручњаци поручили организацијама и компанијама да одмах апдејтују своје оперативне системе како би осигурали да не буду рањиви на другу, моћнију верзију овог ренсомвера, који је у петак захватио 150 држава света.

Вирус којег стручњаци називају "Wanna Decryptor", "WCry" и "WannaCry" паралисао је компјутере које користе мрежа болница у Великој Британији, немачка државна железница и велики број других компанија и владиних агенција широм света. Напад, за који се верује да је била највећа шема изнуде новца путем интернета икада забележена, према оцени Европола представља "претњу коју ескалира" након што је у петак њиме погодјено 200.000 жртава широм света.

Председник Мајкрософта: Владе саме криве за нападе, вирус украден од америчке НСА 

Председник Микрософта Бред Смит кривицу за масовне хакерске нападе приписао је владама у свету које нису откривале довољно података о рањивости софтвера.

Ројтерс преноси да се амерички и европски званичници муче да ухвате кривце који стоје иза масовног напада софтвером који блокира компјутер и не дозвољава његово коришћење док се хакерима не исплати откуп. Такође, наводи се и да је тај вирус изазвао штету широм планете током овог викенда.

Смит је у блогу написао да је напад "злонамерним вирусом за који истраживачи у великој мери верују да је украден од америчке Агенције за националну безбедност (НСА) последњи у низу примера због чега нагомилавање рањивости коју спроводе владе представља толики проблем".

"Владе света на овај напад треба да гледају као на позив да се пробуде. Потребно је да владе размисле о штети по цивилно становништво која проистиче из гомилања ових рањивости", поручио је Смит.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti