Fajter

Društvo

Кампање Еуромеланом 2017: Бесплатни прегледи коже у 27 градова Србије

Autor: Фајтер/Агенције од 10. 04. 2017.

Поводом обележавања 8. маја дана Еуромеланома 2017. биће организовани бесплатни скрининг прегледи у 27 градова широм Србије, у државним клиникама и болницама, као и у приватним дерматолошким ординацијама, саопштила је Лидија Кандолф- Секуловић, национални координатор кампање Еуромеланома.

Прегледи ће бити организовани у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Пожаревцу, Чачку, Пожеги Врбасу, Бору, Неготину, Прокупљу, Смедеревској Паланци, Ваљеву, Ужицу, Зрењанину, Кикинди, Панчеву, Вршцу, Суботици, Власотинцу, Лесковцу, Зајечару, Књажевцу, Пироту, Штрпцу, Грачаници, Косову Пољу и Косовској Митровици.

Сви заинтересовани могу да се пријаве за преглед путем апликације постављене на веб страници Еуромеланома попуњавањем упитника о степену ризика за настанак рака коже, од 10. до 30. априла, као и путем телефона од 3. до 5. маја (од 8 до 20 сати), на бесплатан телефонски број 0800 222 888. У оквиру кампање Еуромеланом 2017 у Србији, додатно су организовани циљани прегледи особа који имају висок ризик за настанак меланома и других облика рака коже.

"Ове године ћемо дати предност у заказивању оним грађанима код којих постоји повишен ризик за настанак рака коже, али ће и сви други грађани моћи да закажу преглед као и ранијих година од 03. до 5. маја", рекла је Секуловић.

Према подацима Регистра за рак Републике Србије, у периоду од 2007. до 2012. године било је 624 новооболеле особе од меланома, а у истом периоду, у просеку се годишње регистровало 252 особе умрле од меланома, 149 мушкараца и 103 жене.

У односу на друге светске земље (Аустралија и Нови Зеланд), Србија се са стопама обољевања налази у групи земаља са нижим ризиком обољевања, али се број оболелих повећава сваких 5 година за 20 одсто, пре свега због неконтролисаног излагања УВ зрачењу становништва у претходних 50 година.

Посебан проблем је чињеница да се 80 одсто пацијената дијагностикује у касној фази, када је тумор дебљине веће од 1 милиметар, када је далеко већи ризик од даљег ширења болести у лимфне чворове и унутрашње органе, наводи се у саопштењу.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti