Fajter

Društvo

ИЗВРШИТЕЉИ У ПРАКСИ: Прво плати дуг, па онда на суду докажи да је дуговање било незаконито

Autor: Фајтер/Агенције од 08. 05. 2017.

Законом о извршном поступку, који је ступио на снагу јула прошле године, овлашћења јавних извршитеља су проширена на уштрб судских, док је поступак наплате дугова убрзан.

Из ресорног министарства кажу да су ефектима закона задовољни, док независна правна тела указују да је пракса од свега неколико месеци показала да јавни извршитељи често раде за сопствене, а не за јавне интересе.

Уколико се, пак, консултује закон, јавни извршитељи су дефинисани као правна лица, задужена за убрзану наплату дуговања, у јавном интересу. Таквим законом, држава је задовољна.

"Први ефекти новог Закона о извршењу и обезбеђењу веома су задовољавајући. До краја 2016. године решено је близу 900.000 старих извршних предмета и на тај начин је растерећен рад основних и привредних судова", каже министарка правде Нела Кубуровић.

Поступак јесте постао ефикаснији, али на штету права дужника и то оних са најнижим дуговима, каже Наталија Шолић из Комитета правника за људска права.

Пракса је показала, тврди, да су од примене закона изузети велики дужници.

"То су или предузећа или физичка лица која дугују или по неколико милиона или неколико хиљада евра, то су дакле лица од којих извршитељи једноставно не могу да наплате своја потраживања", наводи Наталија Шолић из Комитета правника за људска права.

Већа овлашћења извршитеља усмерила су се ка малим дужницима, чиме је створен простор за различите манипулације, додаје Шолић.
Правни лекови које улажу оштећени дужници најчешће немају ефекта, јер су извршитељи по правилу бржи од судова.

"У закону су формално правно предвиђена средства, то су жалба и приговор где закон то одреди, али проблем је у томе што та средства немају одложено дејство. То значи да ако дужник уложи жалбу или приговор, суд тек треба да одлучи о тој жалби, али извршни поступак тече, значи он се не зауставља", каже Шолић.

А време прави непоправљиву штету - у случају породице Хаватми о којој је Н1 раније извештавао, то на пример значи да они по извршном поступку могу да буду избачени из стана, а потом годинама касније пред судом докажу да је то било незаконито.

Злоупотребе извршитељске функције, тврде у Јукому, постају правило, а не изузетак. Томе, кажу, на пут може да стане једино држава и то пооштравањем контроле над извршитељским поступцима.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti