Fajter

Društvo

ИЗНЕНАЂУЈУЋ РЕЗУЛТАТ (ЗА НЕКЕ): Питали су грађане Србије шта би изабрали између чланства у Европској унији и "српског Косова", ево шта су рекли

Autor: Фајтер / Б92.нет / од 28.03.2018.

Према подацима истраживања Института за европске послове, грађани Србије би у огромној већини, када би бирали Косово или ЕУ, одабрали Косово.

Иако нешто мање од половине грађана Србије сматра да је Косово изгубљено, нарочито млађа популација, чак 81 одсто испитаних не би прихватило независност КиМ чак ни када би то био услов за чланство у Европској унији, показало је данас објављено истраживање Института за европске послове спроведено у сарадњи са Нинамедиа истраживачком кућом.

Према подацима тог истраживања, грађани Србије су по питању односа Београда и Приштине готово подељени на два пола, док би између ЕУ и Косова, огромна већина изабрала Косово.

Евентуалну подалу подржава трећина грађана док се половина противи тој идеји, али већина не би прихватила независност иако би то убрзало процес интеграција.

Од укупног броја испитаних, 45 одсто сматра да Косово за Србију није изгубљено док 43 одсто сматра да ипак јесте. Млађи грађани, њих око 50 одсто, сматрају да је Косово изгубљено док то исто мисли око 30 одсто старијих од 60 година. Са порастом степена образовања расте и број грађана који мисле да је Косово изгубљено.

Грађани су веома мало упућени у такозвани унутрашњи дијалог и свега 3,4 одсто њих каже да је у њему учествовало, док 94 одсто није.

Четвртина испитаних верује да ће ова или следећа Влада Србије признати независност Косова.

Чак 81 одсто грађана не би подржало независност Косова ни као услов за чланство у ЕУ, док би 11 одсто прихватило ту понуду. Мушкарци више од жена сматрају да не би требало прихватити независност као услов за ЕУ.

"Потпуна је подељеност грађана Србије и према ставу да ли је оствариво да Србија опет у будућности има пуну контролу и суверенитет на Косову. Њих 45 одсто сматра да није могуће да Србија икада има пуну суверенитет на Косову, а 42 одсто испитаника сматра да је то могуће", наводи се у резултатима истраживања.

Истраживање је спроведено од 16. до 20. марта на репрезентативном узорку од 1.203 испитаника.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti